Nipi Öku nipikaartide sünnilugu ja tutvustus

Kaartide sünnilugu
Mina olen Helina- Nipi Öku korrutamise kaartide idee autor ja kujundaja.
Nipi Öku kui hea õpiabi sündis 2020.aasta oktoobris Läänemaal tänu minu enda pojale Henrile. Teatavasti on korrutustabeli meelde jätmine parajaks pähkliks paljudele lastele. Otsisin internetist materjali, kus oleks korrutustabeli õppimiseks välja toodud ka seoseid-nippe, aga kõik oli ikkagi liiga üldine või keeruline. Otsustasin asja ise käsile võtta.
Nime- Nipi Öku- inspiratsioon tuli iseenesest. Tegu on kaartidega, kust leiab õppimiseks vajalikke nippe, sealt tuligi sõna "Nipi". Öökull ehk Öku on tuntud kui tarkuse ja abivalmiduse sümbol ning paljude õppeasutuste ja -vahendite logolt võib leida just teda. Tahtsin, et kaartidel oleks natuke erilisem tähendus ja mõjuks õppivale lapsele positiivselt, seega said kaardid nime. Sündis bränd nimega Nipi Öku (kui nüüd moodsalt end väljendada).
Kõige alguses tegin oma lapsele korrutustehete ja erinevate piltidega A4 lehti. Need jäid aga mingil põhjusel sahtlisse seisma, ilmselt meenutas selline lähenemine liialt matemaatika tundi...
Arendasin mõtet edasi ning loovus hakkas mingil hetkel ise tööle. Algselt oli öökull võetud kujundusprogrammist, aga tolleaegne poja klassiõpetaja Merlin andis mõtte, et öökullike võiks rohkem elada ja numbritega trikke teha. Nipi Ökule andis lõpuks välimuse andekas Haapsalu noorkunstnik Kenele Pärnaste.  Nii nagu lapsed proovivad korrutustabelit meelde jätta, nii maadleb ka numbritega Nipi Öku. Lõpuks ühiselt pusides ja mängides saab seegi vajalik oskus selgeks. :)

Kaarte aitasid täiendada õpetajad ja esimesi prototüüpe jagasin ka lastele katsetamiseks. Esimesed kaardid ei olnud mängudega poolelt lamineeritud ja näidete sõnastusega tuli veel tööd teha. Laste poolt tuli väga positiivne tagasiside ja kui õpetajad ütlesid, et siiani olidki puudu just sellised kaardid, siis sain julgust, et Nipi Ökule lennujõudu juurde anda. Ja lennanud on Nipi Öku juba üle aasta... Tasa ja madalalt, aga proovib koguda kõrgust.

 Korrutustabelit hakatakse õppima juba teises klassis. Põhiline sihtgrupp on 2.-4.klassi õpilased.

2021.aasta kevadel kui koolid ja lasteaiad olid distantsõppel, siis tekkis vajadus väiksemale pojale (sel ajal 5-aastane) tähti õpetada. Kuna minu lapsele meeldivad erinevad mängud, siis kujundasin kaardid, mis sobiks just temale ja lastele, kellele meeldib vaheldus. Sündisid Nipi Öku tähemängud, mis on saadaval nii A5 mõõdus kaartidena kui ka tegelusvihikuna. Sarnaselt korrutamise kaartidele on tähekaardidki korduvkasutatavad (kirjuta, kustuta nii palju kui soovid!). 


Loe lisaks